VÝŽIVOVÉ PORADENSTVÍ,  PORADNA PRO TĚHOTNÉ

VÝŽIVOVÉ PORADENSTVÍ

Zuby, výživa a zdravý životní styl
Výživa působí na povrch zubu vnitřní cestou při látkové výměně, lokálně přímo při kontaktu se zubem anebo lokálně působením mikroorganismů v zubním plaku.
Mnoho lidí má špatně zakořeněné stravovací návyky, které se formují způsobem života, kulturními zvláštnostmi, socio - ekonomickými podmínkami i individuálním přesvědčením.
Naším cílem není pacientovi zakázat konzumaci jeho oblíbených potravin, ale konzultaci zaměříme na riziko kazu a zánětu. Podle výsledku potom navrhneme dodržování opatření. Pacient se sám rozhodne, čemu dá přednost. Bude to buď zdravý chrup, nebo jeho oblíbená kariogenní (zubní kaz tvořící) strava. Účelné výživové poradenství má oslovit celou rodinu, společně by měli omezit denní spotřebu cukru. Náhradní cukry jsou pro zuby dobrá alternativa za cukr, chutnají sladce, ale nejsou kariogenní. Umělá sladidla nemají výživovou hodnotu ani kalorie, jsou přátelské pro zuby, snižují náchylnost ke kazu a jsou vhodné pro diabetiky.


PORADNA PRO TĚHOTNÉ

Prevence je nesmírně důležitá pro nastávající maminku a malé děti - pro ně máme připraven preventivní program sestávající se z prohlídek stavu chrupu a parodontu jednou za 3 měsíce s výživovými doporučeními, pro malé děti od prvního prořezání dětských zoubků, nejpozději však ve 2 letech. Malý klient obdrží nejen zubní průkaz dítěte, ale do budoucna mu společně zajistíme zdravý vývoj čelistí a zoubků.


Pět rad pro zdravé zuby:

  • omezte příjem cukru, je to riziko pro Vaše zuby
  • zařaďte do svého "sladkého šuplíku" cukrovinky označené jako zuby šetřící sladkosti (zub s deštníčkem)
  • obsah cukru v potravinách si člověk ani neuvědomí, odhalte skrytý cukr ve vašich potravinách
  • navštěvujte pravidelně svého zubního lékaře a dentální hygienistku

  • když chcete mlsat, tak jezte sladkosti s hlavním jídlem, a pak si vyčistěte zuby, nebo vypláchněte ústa čistou vodou, případně žvýkejte žvýkačku bez cukru - vyprodukujete tím více slin a ta částečně naředí koncentraci cukru ve Vašich ústech

To, co platí pro celkové zdraví, platí ve výživě i pro zdraví dutiny ústní.