CEREC

PŘÍSTROJ CEREC CAD - CAM 3D

Název vznikl složením počátečních písmen Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics, volně přeloženo jako ekonomická výroba estetických keramických náhrad. Důležitou předností Cerecu je možnost vyrobit zubní náhradu během jedné návštěvy pacienta na počkání.
Cerec sestává z 3D kamery, ze speciálního software počítače a frézy, která keramickou náhradu vyrobí.

Přístroj funguje na principu počítačové 3D modelace protetické práce a následném přesném vyfrézování z keramického bloku. Po úpravě ošetřovaného zubu do vhodného tvaru se na základě skenování speciální 3D kamerou vytvoří v počítači tojrozměrný model situace. Tento digitální model lékař dále upravuje pomocí speciálního softwaru. V okamžiku, kdy je výsledek vyhovující, jsou data odeslána do frézy. Ta z předem vybraného keramického bloku absolutně přesně vyfrézuje požadovaný výrobek pomocí diamantových brousků. Po vyfrézování se povrch práce zaleští nebo opatří glazurou a je připraven pro fixaci v ústech. Ošetření tak proběhne během jedné jediné návštěvy v ordinaci a výsledek je dokonale estetický - zub je restaurován do přirozené barvy, tvaru a je plně obnovena jeho funkce.

Používáme jej ke zhotovení vysoce estetických celokeramických korunek i u předních a zadních zubů, k náhradě nevyhovujících šedočerných amalgámových či fotokompozitních výplní v postranním úseku chrupu, při rekonstrukci velkých částí zubu ztracených působením zubního kazu nebo odlomením, kdy již není možné nahradit ztracenou tkáň zubní výplní. Lze vytvořit i "endokorunky" - nahrazující tzv. kořenovou nástavbu (čep) i korunku. A v neposlední řadě estetické keramické fasety - zhotovují se na přední zuby v případech, kdy není vyhovující tvar nebo barva zubu, kterou nelze korigovat bělením. Výhodou je opět zhotovení v jedné návštěvě.

Po vyšetření a určení způsobu rekonstrukce je zub pomocí diamantových brousků tvarově upraven. Povrch zubu je poté nastříkán speciálním sprejem. Poté se přímo v ústech pacienta pořídí "digitální scan" pomocí 3D-kamery (digitální scanování nahrazuje klasické nepříjemné otiskování otiskovací hmotou v otiskovací lžíci).

Digitální scan je pak pomocí softwaru systému CEREC zpracován a lékař vytvoří v počítači naprosto přesnou náhradu zničeného zubu. Poté, co se náhrada vytvoří v počítači, jsou data odeslána bezdrátově do frézovacího přístroje, který během několika minut vytvoří z keramického bločku zvolený typ náhrady - inlej, onlej, korunku, fasetu či krátký můstek.

Cerec náhrada se poté pouze vyleští nebo pro ještě větší estetický efekt opatří glazurou a je připravena k nasazenído úst pacienta. Zub se takto restauruje do přirozeného tvaru, funkce a krásy během jediné návštěvy ordinace. Video Cerec 3D

VÝHODY CEREC:

-    bezpečnost - keramika je plně biokompatibilní s lidským organismem

-    estetika - keramika je v podstatě k nerozeznání od vlastní zubní tkáně

-    bez otiskování - otisk se zhotovuje elektronic

-    hladký a plaku odolný povrch - na povrchu keramiky se na rozdíl od fotokompozitních    materiálů neusazuje zubní plak

-    barevná stálost - žádné změny zabarvení vlivem kouření, červeného vína či potravinových barviv

-    klinicky vyzkoušeno, přes 25 let zkušeností - technologie byla vyvinuta na univerzitě v Zürichu

-    celá práce je zhotovena v jediné návštěvě přímo v ordinaci pevnost a dlouhá životnost

-    maximální možná přesnost, žádné smrštění během zpracování jako je tomu u fotokompozitních výplní optimální kontakty se sousedními zuby

Kdy jej nemůžeme použít?
Pokud má klient nevyhovující ústní hygienu, k vyhovující ústní hygieně dopomůže spolupráce s dentální hygienistkou. Dále pokud skřípe v noci zuby. Noční skřípaní zuby pozná lékař podle výrazného opotřebení hran a hrbolků zubů, které neodpovídá věku pacienta. Příčinou bývá rychlý způsob života a stres v práci či osobním životě.